Podatek dochodowy pracowników

Wydaje się, że pierwsze skojarzenie, jakie niesie za sobą zatrudnianie pracowników to obowiązek opłacania składek ZUS. Czy jest to coś, czemu należy się szczególnie dziwić? Wydaje się, że nie, ale opłacanie składek ZUS to nie wszystko, co związane jest z zatrudnieniem pracowników. Decydując się na zatrudnianie pracownika (wystarczy jeden), przedsiębiorca zobowiązuje się do tego, żeby będzie wpłacać zaliczkę na podatek dochodowy.

Zaliczka na podatek dochodowy

Być może część z Was zastanawia się nad tym, jak wygląda sytuacja, kiedy chodzi o umowę o dzieło bądź umowę zlecenie. Jeżeli tak jest, to bardzo dobrze. Krótko mówiąc, obowiązek ten powstaje również wtedy, kiedy pracownicy zatrudniani są na podstawie umowy zlecenie bądź umowy o dzieło.

Poza tym koniecznie trzeba jeszcze odnieść się do 31 stycznia. 31 stycznia to termin, w którym pracodawca musi złożyć PIT-4R. PIT-4R dotyczy zaliczek, które w ubiegłym roku zostały pobrane na podatek dochodowy pracowników. Warto jeszcze podkreślić, gdzie ma trafić ten druk.
Sytuacja przedstawia się tak, że druk ten ma trafić do odpowiedniego urzędu według:
– miejsca prowadzenia działalności płatnika bądź miejsca siedziby płatnika (osoba mająca działalność)
– miejsca zamieszkania płatnika (osoba fizyczna).

Obawiasz się, że sobie nie poradzisz?

Jeżeli obawiasz się, że zapomnisz o czymś, postaw na pomoc specjalistów. Niedopełnienie obowiązku to nigdy nie jest nic dobrego i jak łatwo można się domyślić, jest pewne ryzyko otrzymania kary. Krótko mówiąc — zapłata specjaliście to gwarancja, że wszystko potoczy się bezproblemowo.