Dlaczego gałki z bakelity są tak powszechnie stosowane?

Urządzenia zasilane prądem elektrycznym towarzyszą nam praktycznie na co dzień, lecz mało kto tak naprawdę zwraca uwagę na ich wyspecjalizowane rozwiązania konstrukcyjne. Prawda jest taka, że gdyby nie ogromna ilość zabezpieczeń wprowadzonych w tych urządzeniach, ich obsługa byłaby bardzo ryzykowna, głównie z uwagi na możliwość spięcia lub porażenia prądem. Jednym z tych zabezpieczeń jest gałka bakelitowa, która zaprojektowana jest specjalnie z myślą o ergonomicznym użytkowaniu, a także jak najlepszych właściwościach izolacyjnych. Co jeszcze warto wiedzieć o tego typu akcesoriach?

 

Uniwersalna gałka bakelitowa – jakie są jej właściwości?

Bakelit to powszechne tworzywo sztuczne, które cechuje się dużą wytrzymałością, niską reaktywnością, a także doskonałymi właściwościami izolacyjnymi. To zrozumiałe, że tak często stosuje się go w towarzystwie elektroniki, gdyż jest w stanie skutecznie oddzielić dłoń człowieka od potencjalnie naelektryzowanych elementów urządzenia. Gałka bakelitowa jest także całkiem odporna pod względem mechanicznym, dzięki czemu bez problemu powinna znieść nawet wydłużoną eksploatację.

 

Jak wygląda standardowa gałka bakelitowa?

W większości przypadków, gałki wykonane z bakelitu przybierają formę gwiazdki – obraca się je przy pomocy dłoni, aby wyregulować dany element urządzenia. Posiadają one z reguły metalowy rdzeń, który połączony jest z gniazdkiem przy pomocy grubej śruby. Gałka bakelitowa koniecznie musi być maksymalnie ergonomiczna i prawidłowo wyprofilowana, aby w całości mieściła się w dłoni i pozwalała na wygodne operowanie nią, bez ryzyka uszkodzeń czy otarć skóry.

Koniecznie odwiedź stronę: https://www.aksotronik.com.pl/