Czy astygmatycy mogą stosować soczewki kontaktowe?

Czy astygmatycy mogą stosować soczewki kontaktowe?

1 czerwca 2022 Wyłączono przez Karol

Astygmatyzm to wada wzroku, która dotyka coraz więcej osób w różnym wieku. Wynika on z nieprawidłowej krzywizny rogówki lub soczewki oka i może wiązać się z wieloma trudnościami. Astygmatycy narzekają przede wszystkim podczas prowadzenia samochodu, ale kłopot mogą im sprawiać również inne czynności. Osoby cierpiące na astygmatyzm powinny przykładać dużo wagi do tego, żeby ich okulary były dopasowywane przez dobrego specjalistę, ponieważ od tego zależy jakość ich życia. Do niedawna wiele osób uważało, że astygmatyzm wyklucza z możliwości stosowania soczewek kontaktowych. Dziś wiemy już, że nie jest to prawdą. Ważne jest jednak, aby wybrać właściwe soczewki, które dostosowane są do potrzeb astygmatyka i jego oka. W nich możliwe jest wygodne uprawianie sportu na świeżym powietrzu.

Toryczne soczewki kontaktowe dla astygmatyków

 

Astygmatyzm nie wyklucza z możliwości noszenia wygodnych soczewek kontaktowych. Przy takiej wadzie, zaleca się stosowanie soczewek torycznych. Toryczne soczewki kontaktowe różnią się od tradycyjnych swoim kształtem. Standardowa soczewka charakteryzuje się powierzchnią sferyczną – wygląda jak przecięta wzdłuż piłka do siatkówki. Soczewka toryczna ma natomiast kształt obwarzanka, który został przecięty wzdłuż. Taki kształt sprawia, że wartość mocy skupiającej soczewki lub mocy refrakcyjnej są różne w przekroju poziomym oraz pionowym. Moc zmienia się stopniowo, w zależności od obszaru soczewki. Wybierając pierwszą parę soczewek, najlepiej jest skorzystać z profesjonalnej pomocy specjalisty, który dopasuje moc i inne parametry dla maksymalnego komfortu.

Więcej na ten temat można dowiedzieć się na stronie https://mojepierwszesoczewki.pl/ .

Jak dbać o higienę soczewek kontaktowych?

 

Najwygodniejsze i najmniej kłopotliwe są soczewki jednodniowe. Po zdjęciu z oka, wyrzucamy je do kosza, a następnego dnia zakładamy nową, higienicznie czystą parę, Takie soczewki są również najcieńsze i praktycznie niewyczuwalne na oku. Jeśli wybierzemy soczewki wielorazowe, bardzo ważne jest ich staranne czyszczenie i przechowywanie w sterylnie czystym pojemniczku napełnionym odpowiednim płynem. Przed założeniem soczewek na oczy trzeba zawsze dokładnie umyć ręce mydłem.