Jakich narzędzi nie może zabraknąć w Twoim ogrodzie?

Jakich narzędzi nie może zabraknąć w Twoim ogrodzie?

1 czerwca 2022 Wyłączono przez Karol

Pielęgnacja ogrodu to dla wielu osób sama przyjemność i sposób na relaks. Taka praca wymaga oczywiście dużego nakładu wysiłku i systematyczności, aby przyniosła pożądane efekty. Żaden ogrodnik nie wyobraża sobie swojej pracy bez przynajmniej kilku podstawowych ręcznych narzędzi ogrodowych, jak sekator, grabie, piła, czy szpadel. Warto w nie zainwestować, aby były solidne i porządne oraz dobrze wykonywały swoje zadania. Nieostry sekator nie będzie w stanie przeciąć gałęzi, a delikatna łopata prędzej złamie się, niż pozwoli na wykopanie sporego dołu. Jakie narzędzia ogrodowe najlepiej jest kupić w pierwszej kolejności? O czym pamiętać, wybierając pierwszy zestaw narzędzi? Podpowiadamy.

Piłka ogrodnicza i sekator do przycinania gałęzi

Prace w ogrodzie na wiosnę i jesienią to głównie przycinanie gałęzi i porządkowanie. Nie ma nawet mowy, aby ciąć twarde gałęzie i skracać je przy pomocy kuchennego noża lub domowych nożyczek. Oczywiście warto zaopatrzyć się w profesjonalny nóż ogrodniczy i nożyczki do roślin, ale zdecydowanie pierwsze zakupy, jakie trzeba zrobić to profesjonalny sekator i piłka ogrodnicza o profilu tak zwanego lisiego ogona. Dzięki tym ostrym, lekkim i sprawnym narzędziom można bez większego trudu wykonać wszystkie czyszczenia i odpowiednio przygotować roślinność na kolejny sezon. Przyda się również siekierka i większa piła, przy pomocy której przetniemy grubsze gałęzie i pnie drzew.

Solidny szpadel i szerokie grabie

W każdym ogrodzie konieczne są niekiedy prace związane z wykopywaniem dołów, sadzeniem roślin, czy przygotowaniem gleby pod zasiew. Absolutne minimum to więc solidny szpadel lub łopata – dopasowany odpowiednio do indywidualnych potrzeb użytkownika i jego ogrodu. Trawnik bardzo nie lubi, kiedy jesienią przykrywają go suche liście, które mogą przylecieć nawet z sąsiedniej działki. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zakup sporych grabi, przy pomocy których można bardzo szybko pozbyć się niechcianych liści i zadbać o swój trawnik.