Czym jest piasek i jakie zadanie spełnia na budowie?

Wykorzystując piasek na placu budowy warto wiedzieć kilka podstawowych informacji i znać rodzaje piasku.

Piasek to rozdrobniony materiał pochodzenia mineralnego i organicznego. Posiada szerokie zastosowanie w budownictwie, a bez niego nie byłoby większości materiałów budowlanych. Piasek można podzielić na:
1. Klasy, gdzie wyróżniamy klasę I i II
2. Naturalne polodowcowe lub rzeczne
3. Uzyskane mechanicznie pod wpływem łamania skał granitowych lub bazaltowych

Ponadto zastosowanie zależy od granulacji ziaren. Sprzedaż piasku odbywa się na składach budowlanych np. https://anion-transport.pl/sprzedaz-kruszyw. Niestety jak większosć firm, także i tu nie ma na stronie gotowego cennika. Warto zapytać się firmy o ceny piachu. Mogą zmieniać się one na bieżaco.

Granulacja ziaren piasku

Nie każdy piasek można zastosować do gładzi, a innego używa się do zaprawy murarskiej. Piasek kwarcowy posiada wielkość ziaren od 0,2 do 4,0mm średnicy. Pierwsza klasa piasku charakteryzuje się większą czystością i mniejszą zawartością pyłów, co jest istotne w procesie produkcji zaprawy murarskiej. Najprawdopodobniej to właśnie sprzedaż piasku kwarcowego odbywa się najczęściej do tego celu. W zaprawie nie mogą pojawić się pyły, zanieczyszczenia i drobinki gliny.

Najtrwalsze rodzaje piasku

Usługi budowlane muszą być świadczone na najwyższym poziomie, ponieważ w grę wchodzi bezpieczeństwo osób użytkujących powstały budynek. W związku z tym do wyrobu betonu należy wybrać piasek bazaltowy bądź granitowy. Charakteryzują się one największą wytrzymałością i twardością. Na składach budowlanych sprzedaż piasku odbywa się praktycznie codziennie. Jest to surowiec używany na wysoką skalę w budownictwie.