Jak poradzić sobie z silnym bólem kręgosłupa?

Jak poradzić sobie z silnym bólem kręgosłupa?

1 czerwca 2022 Wyłączono przez Karol

Coraz więcej młodych osób skarży się na dolegliwości bólowe kręgosłupa na różnych jego odcinkach. Wynika to głównie z trybu życia, a więc wielu godzin spędzanych w pozycji siedzącej, czy innych wymuszonych pozycjach. Problemy z kręgosłupem dotykają przede wszystkim osób, które unikają aktywności fizycznej i osób z nadwagą. Kiedy taki stan się zaostrzy lub dojdzie do urazu, na przykład na skutek gwałtownego ruchu, wówczas ból jest nie do wytrzymania. Jak radzić sobie z silnym bólem kręgosłupa? Czy konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty?

Terapia manualna kręgosłupa – tylko u prawdziwego specjalisty

 

W wielu miejscowościach swoje usługi oferują osteopaci. Są to osoby, które w sposób manualny walczą z dolegliwościami i starają się doprowadzić kręgosłup do formy. Pierwsze rezultaty można odczuć już po jednej wizycie. Terapia manualna kręgosłupa jest bardzo skuteczną formą walki z bólem pod jednym warunkiem – musi być przeprowadzana przez osobę wykwalifikowaną. W przeciwnym razie, można wyrządzić sobie tylko większą szkodę. Do osteopaty może udać się każdy, kto ma zdiagnozowany przez specjalistę problem i boryka się z nim nie po raz pierwszy. Jeśli nie ma konieczności odwiedzania lekarza po receptę na środki przeciwbólowe, można zdecydować się właśnie na manualną terapię. Często jednak ból związany jest również ze stanem zapalnym, który powstał na przykład na skutek przeciążenia. Wówczas zastrzyki przeciwbólowe to rozwiązanie konieczne, aby zwalczyć stan zapalny i jednocześnie pozbyć się silnego bólu.

Jak codziennie dbać o stan swojego kręgosłupa?

 

Warto pamiętać o swoim kręgosłupie nie tylko w momencie, kiedy pojawia się ból. Najlepiej każdego dnia zachowywać się tak, aby nie przeciążać go i umożliwić mu prawidłowe funkcjonowanie oraz regenerację. Istotną kwestią jest przede wszystkim ruch – wcale nie musi być intensywny. Ważne, aby ćwiczyło całe ciało. Poza tym, istotne jest również zachowanie właściwej pozycji ciała podczas wykonywania pracy. Jeśli osiem godzin dziennie pracujemy przy komputerze, należy zadbać o swoje stanowisko pracy, dopasować odpowiedni fotel i przynajmniej raz na godzinę robić sobie przerwę na krótki spacer po biurze.